streda 1. marca 2017

KNIHA pre deti: V záhrade - Andrea Erne

V momente, kedy som túto knihu videla, si ma získala. Detská kniha o pestovaní, aká krása! Ja sama sa venujem približne piaty rok pestovaniu zeleniny, ovocia, kvetín a bylín. A snažím sa touto mojou záľubou „nainfikovať“ aj svoje deti. Verím, že táto kniha bude pre mňa počas tejto edukatívnej a zároveň hravej cesty veľkým pomocníkom. 


Obsah: V záhrade je kniha, ktorú napísala nemecká spisovateľka Andrea Erne a do slovenčiny ju preložil Viktor Murcín. Vydalo ju vydavateľstvo Pro Solutions a má 16 pestrofarebných strán s krásnymi ilustráciami od Irmgarda Eberharda. Na každej strane si môžete spolu s dieťatkom otvoriť vyrezané okienko, ktoré keď otvoríte, dozviete sa užitočnú a prínosnú informáciu.
Knižka je síce od nemeckej autorky a ilustrátorky, ale nemusíte sa toho báť, ich záhrada je podobná tej našej – slovenskej. V prvej kapitole si môžete spolu s deťmi porozprávať o všetkom, čo sa nachádza v záhrade. Od záhradného domčeka ukrývajúceho tajomné okienka, ktoré je možné otvoriť, cez skrýšu na strome, až po jarné kvietky, prvé rastlinky vykúkajúce zo zeme a malé jazierko, ktoré ukrýva rôzne živé poklady. Ďalej sa dozviete, čo všetko potrebuje jedno malilinké semienko v zemi a prečo je práca v záhrade taká dôležitá. Spolu s deťmi taktiež prídete na to, aké je najlepšie ekologické hnojivo, prečo z rastlín rastú také obrovské stromy a koľko rokov to asi trvá. Spoznáte kvety vyskytujúce sa v záhrade, užitočný hmyz a naučíte sa aj mená najtypickejších škodcov. Porozumiete otázkam, prečo kvety potrebujú hmyz a ako sa rastliny rozmnožujú. V ďalšej kapitole sa dozviete, aké druhy ovocia rastú na stromoch a kríkoch. Čo si z nich môžeme uvariť či pripraviť, ktoré z nich prezimujú, a ktoré môžeme pestovať aj v kvetináči. Nasledujúca kapitola je venovaná zelenine v záhrade. Hovorí o tom, ktorú zeleninu musíme uvariť, aby bola jedlá, a ktorú môžeme konzumovať aj v surovom stave. Zaujíma vás, čo sa deje v záhrade v noci? Aj na túto otázku dostanete vďaka tejto knihe veľa zaujímavých odpovedí. Ako sa správajú svetlušky, nočné motýle, slimáky, netopiere a ježkovia, zistíte vtedy, keď pootvárate všetky tajomné okienka v knihe. Autorka knihy nezabudla ani na význam byliniek a ich použitie do jedál či nápojov. Záverečná kapitola ukazuje záhradu v zime. Ponúka osožné informácie o tom, ktoré zvieratká sa ukladajú na nočný spánok, ktoré vtáčiky ostávajú doma a neodlietajú do teplých krajín, aký význam má sneh a ako sa treba v zime starať o zvieratá v lese i v záhrade.

Cena: 6 – 10 eur

Kto sa knihe poteší: Táto kniha má iba 16 strán, ale o každej kapitole sa spolu s deťmi dokážete veľmi dlho rozprávať. Je to kniha, ktorá poteší rodičov i deti majúce vzťah k rastlinám a získa si všetkých tých, ktorí vedia čo-to o význame zdravej výživy, konzumovania domáceho ovocia a zeleniy, ktorých baví hrať sa v zemine, sadiť semienka, okopávať, hrabať, polievať a starať sa o všetky živé tvory ukryté v záhrade.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára